Chińskie dywany – kobierce sprzed 2000 lat

Chińskie dywany są wyjątkowe. Przede wszystkim ze względu na wzornictwo, jakie oferują. Tradycja tkania tych dywanów sięga przeszło 2000 lat wstecz. O największym rozkwicie można jednak mówić, mając na myśli XVII wiek. Co więcej, tylko niektóre regiony mogły poszczycić się rozkwitem kobiernictwa. To jedynie kilka regionów spośród północy i zachodu. Skąd dokładnie wzięła się umiejętność tkania ręcznego, nie wiadomo. Pojawiają się wzmianki o roku 1279, kiedy to umiejętność ta dotarła wraz z Mongołami. W 100% jednak nie wiemy, jak i kiedy zaczęto tkać. Z drugiej strony wiemy, że ten typ dywanów przyciąga uwagę i to dlatego dziś bierzemy pod lupę tak charakterystyczne wykonania.

Chińskie dywany – wzornictwo oparte na florze, faunie i wierzeniach

Chińskie dywany obfitują we wzory roślinne. Znajdujemy pośród nich kwiat lotosu symbolizujący wiosnę i czystość. Kolejno kwiat narcyza mówiący o dobrych życzenia. Pojawiająca się chryzantema jest odpowiednikiem długowieczności, zaś drzewa z kwiatami brzoskwiń mówią o wartości życia.

Kolejne symbole, jakie spotykamy pośród chińskich dywanów, to zwierzęta, w tym konie oraz najważniejszy smok. Do tego oczywiście dochodzą wierzenia. Poza symboliką uwagę przykłada się do wzorów i kolorów, a także rozmieszczenia wybranych elementów tkanych. Często spotykane kolory to łososiowy, różowy oraz brzoskwiniowy. Znaleźć można dywany, które obfitują również w niebieski.

Efektowne wykonanie

Dywany chińskie są dość masywne i grube. Wpływa na to sposób ich tkania. Węzły przeważnie są asymetryczne. Runo ręcznie reliefowane. Jego wysokość oraz ostatecznie uzyskana kompozycja, są charakterystyczne dla obszarów, w którym wytwarza się konkretny rodzaj dywanów. Dużą zaletą, poza pięknymi kompozycjami, jest odporność na działanie światła słonecznego, co wynika z zastosowania odpowiednich barwników.

Orientalne wzornictwo

Tak wykonane dywany zyskują spore grono odbiorców. Wpływa na to nie tylko ich jakość wykonania czy trwałość, ale i sposób, w jaki się prezentują. Wzory, które widnieją na orientalnych dywanach, wydają się pasować jedynie do klasycznych wnętrz. Czy musi tak być? Niekoniecznie, ponieważ minimalistyczne, współczesne wnętrze uzupełnione takim kobiercem, stanie się o wiele ciekawsze. Eleganckie czy nawet luksusowe. Z pewnością bardzo gustowne.

Choć są to bardzo oryginalne wykonania, to z powodzeniem można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza. Najlepiej sprawdzają się na salonowych podłogach. Ozdabiają i potęgują charakter reprezentacyjny pomieszczenia. Przyciągają uwagę, a poza tym wciąż są praktycznym rozwiązaniem na podłogę.

Szukając najciekawszych rozwiązań, niecodziennych czy takich, które pozwolą uczynić wnętrze indywidualnym, warto rozważyć zakup produktów, jakimi są chińskie dywany. Wysokie jakościowo, piękne i pozwalające uzyskać niepowtarzalny wystrój.

 

1 comment

  1. Lucyna pisze:

    Takie dywany są bardzo drogie, niestety.
    Wydaje mi się, że rzeczywiście dużo ładniej wyglądałyby na ślubnym kobiercu w porównaniu do tego co można spotkać w kościołach teraz. Zazwyczaj zakurzone dywany o wyblakłych wzorach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge