Dieta hipoalergiczna u niemowląt

Dieta hipoalergiczna jest niezwykle ważna w przypadku niemowląt, u których wykryto alergię pokarmową. Bez niej leczenie małych dzieci jest praktycznie niemożliwe. Odpowiednie dobieranie składników diety minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów alergii, a także pozwala ograniczyć stosowanie leków, które znoszą powodowane uczuleniem dolegliwości.  

Dobieranie składników diety niemowlęcia z alergią pokarmową wymaga szczególnej uwagi. Zwracać należy uwagę na to w jaki sposób rozszerzana jest dieta maluszka, co podajesz mu do jedzenia, a w przypadku, jeśli nie możesz karmić naturalnie, także jakie mleko zastępcze wybierasz.

Dieta hipoalergiczna a mleko modyfikowane

Nie od dziś wiadomo, że najkorzystniejsze dla dziecka jest mleko matki. Nie tylko wzmacnia odporność maluszka, ale także potrafi chronić je przed alergią. Jeśli jednak istnieją powody, dla których nie możesz zdecydować się na karmienie piersią, przyłóż dużą uwagę do tego, jakie mleko zastępcze wybierasz. Podawanie mieszanek sztucznych może być też konieczne, jeśli w rodzinie występuje alergia, a twój maluszek przy karmieniu naturalnym wykazuje problemy ze strony układu pokarmowego lub zmiany skórne. Pediatra może wtedy zalecić podanie mleka zastępczego, opatrzonego symbolem HA (hipoalergiczny). Jego skład sprawia, że mieszanka jest znacznie łatwiej przyswajana przez niemowlę, a dolegliwości trawienne powinny ustąpić. Przykładem mieszanek hipoalergicznych są: Bebilon Pepti, Nestlé NAN HA i Nutramigen.

Obserwacja

Niezależnie czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie, uważnie obserwuj, czy spożywane przez nie mleko nie powoduje żadnych dolegliwości. Może się bowiem zdarzyć, że nawet zaproponowana przez lekarza mieszanka wywoła wysypkę, luźne stolce, czy bóle brzucha. Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, ponownie skontaktuj się z pediatrą. Dobrym pomysłem może być też skorzystanie z dziecięcej poradni alergologicznej.

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Dieta hipoalergiczna u niemowląt wymaga, by nowe składniki wprowadzać w sposób umiarkowany z jednoczesną obserwacją dziecka na ich podanie. Pamiętaj, by wprowadzać do diety po jednym składniku. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem będziesz w stanie stwierdzić, który składnik diety uczula dziecko. Nie zapominaj też, że reakcja alergiczna nie musi wystąpić natychmiast. Niekiedy objawy występują dopiero przy drugim kontakcie z alergenem lub po kilku dniach. Dziecko może wtedy reagować wymiotami, wysypką lub kaszlem. Unikaj też pokarmów silnie alergizujących.

Więcej o tym, jak powinna wyglądać dieta hipoalergiczna u małych dzieci możesz zobaczyć tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge