Konstruktywna rozmowa z dzieckiem

W budowaniu poczucia własnej wartości i wysokiej samooceny u dziecka bardzo pomaga konstruktywna rozmowa. Zauważono też istotny związek pomiędzy tym, jak opiekunowie wyrażają swoją opinię oraz przekazują komunikaty dziecku, a jego samodzielnością, zaradnością życiową i zdolnością do budowania trwałych relacji z innymi osobami w dorosłym życiu.

Konstruktywna rozmowa z dzieckiem jest kluczem do skutecznego wychowania oraz stworzenia miłej, pełnej zrozumienia atmosfery w domu. Jeśli wiesz jak rozmawiać z dzieckiem, masz dużą szansę na stworzenie z nim niezwykłej więzi opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać.

Konstruktywna rozmowa z dzieckiem

Sposób rozmowy z dzieckiem w istotny sposób wpływa na twoje z nim relacje.

Formułuj jasne komunikaty

Do dziecka mów prostym i zrozumiałym dla niego językiem. Im bardziej skomplikowany komunikat, tym większe ryzyko, że nie zostanie przez niego zrozumiany.

Unikaj słowa “nie”

Mówiąc do dziecka, używaj pozytywnych komunikatów. Trafiają one do dziecka zdecydowanie łatwiej, niż komunikaty negatywne. Dobrze jest zatem unikać w komunikatach słowa “nie”, którego nasze pociechy zdają się czasem nie słyszeć. Aby to zrozumieć, zrób takie doświadczenie: Zamknij teraz oczy i koniecznie nie wyobrażaj sobie różowego słonia… Udało się? Dokładnie tak samo działa to u dzieci. Dlatego zamiast “Nie trzymaj nóg na krześle” lepiej powiedz “Postaw nogi na podłodze”; zamiast “Nie biegaj, bo się przewrócisz” powiedz “Idź powoli”.

Oceniaj zachowanie, a nie dziecko

Chwaląc dziecko odnoś się do jego zachowania, dokładnie je opisując. Podobnie z krytyką – jeśli musisz ja wyrazić, niech się odnosi do zachowania dziecka, a nie do niego, jako osoby. np. “Kasiu, zapomniałaś wczoraj posprzątać zabawki i ktoś mógł się o nie potknąć. Proszę, byś dziś pamiętała o posprzątaniu swoich rzeczy”.

Akceptuj dziecięce emocje

Pamiętaj, że dziecko ma prawo do wyrażania własnych emocji, nawet tych negatywnych. Zachęcaj, by opowiadało o swoich uczuciach, staraj się je wysłuchać, bez jednoczesnego oceniania.

Słuchaj

Właściwa komunikacja to nie tylko umiejętne wyrażanie własnego zdania i krytyki, ale także uważne słuchanie drugiej osoby. Rodzice często słuchając dziecka wykonują jednocześnie wiele innych czynności. Aby dziecko miało poczucie, że jest słuchane, poświęć mu całą swą uwagę. Odłóż wszystkie inne czynności na bok, nie zasypuj pytaniami, nie dawaj rad, po prostu słuchaj. Parafrazowanie tego, co usłyszałaś upewni cię w przekonaniu, że dobrze rozumiesz, o co dziecku chodziło oraz dasz mu poczucie, że jest słuchane.

W rozmowie z tobą, dziecko zawsze powinno mieć poczucie, że jest słuchane i rozumiane. Konstruktywna rozmowa z dzieckiem to inwestycja w twoją z nim relację w przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge