Książki w języku angielskim. Czytaj i ucz się

Nie od dziś wiadomo, że książki przenoszą nas do innego świata. Uczą, rozwijają i dają wbrew pozorom, całkiem sporo możliwości. Nie inaczej jest w przypadku, gdy wybieramy książki w języku angielskim. To coś zupełnie innego niż szkolna nauka. Brak jedynie definicji, regułek i pojedynczych słówek, choć tych ostatnich, dzięki literaturze obcojęzycznej można się nauczyć. Poznajmy korzyści, jakie przynosi literatura obcojęzyczna.

Książki w języku angielskim – nie tylko dla dzieci

Z książek angielskich korzystać możemy praktycznie od najmłodszych lat. To kwestia nie tylko nabywania umiejętności językowych. W zupełnie inny sposób niż wtedy, gdy stawiamy na kursy językowe. Czytając przenosimy się do świata fantazji. Marzeń, ulubionych bohaterów. Myślimy w inny sposób i przeżywamy emocje wraz z głównymi bohaterami. Książki w języku angielskim dają jednak jeszcze więcej niż te pisane po polsku. Dlaczego?

Na pierwszy plan wysuwają się przekłady, które nie zawsze są dość dobrze wykonane. Nie oddają charakteru i przeżyć takich, jakie spotykamy w oryginałach. Przypomnijmy sobie chociażby ulubione piosenki w języku angielskim. Bez problemu znajdziemy mnóstwo tłumaczeń, które różnią się od siebie. Słysząc je w języku polskim od razu zauważamy, że w pewnym sensie są mdłe i nijakie. Nie wszystko da się przetłumaczyć idealnie. I tak właśnie jest z literaturą obcojęzyczną.

Głowa na najwyższych obrotach

Nawet wtedy, gdy język angielski znamy w stopniu komunikatywnym, to czytając książki w języku angielskim, mózg musi się wysilić znacznie bardziej. Skupiamy się w zupełnie inny sposób niż wtedy, gdy wzrokiem omiatamy dobrze znany nam polski język. Ponadto spoglądamy na wybrane historie oczami innego autora. Na swój sposób nabywamy nowych doświadczeń.

Nauka obcojęzycznych słówek, płynnego czytania i lepszego rozumienia tekstów, to bardzo przydatny efekt uboczny. Co więcej, nie musimy od razu sięgać po najbardziej skomplikowaną literaturę. Wystarczy zacząć od komiksów, by pomału wkraczać w świat języka angielskiego. Przyjaźniejszy i zdecydowanie ciekawiej przedstawiony niż ten, który poznajemy pośród suchych i okrojonych dialogów szkolnych.

Poszerz horyzonty, zwiększ intelekt

Czytając książki w języku angielskim fundujemy sobie wycieczkę. Podróżujemy w świecie słów, ale zupełnie inaczej spoglądamy na świat. W ten sposób nie tylko poszerzamy swoje horyzonty, ale i pracujemy nad intelektem. Skoro w ogóle czytanie, jako czynność sama w sobie, przynosi tak wiele korzyści, to wyobraźmy sobie, o ile więcej zyskujemy decydując się na książki obcojęzyczne.

Poszukajmy ulubionych tytułów i ich odpowiedników w języku angielskim. Do czytania możemy siąść od razu ze słownikiem. Wyszukując tłumaczeń wyrażeń, które są nam nieznane. Ucząc się odczytywania kontekstu. Możemy również zafundować sobie pierwsze czytanie bez słownika, a kolejne podkreślając słówka, których nie znamy i jeszcze kolejne, tłumacząc je. W ten sposób uczymy się i utrwalamy swoją wiedzę. A co najważniejsze, przekonujemy się, jak wiele frajdy daje poznaniu oryginału. Książki w języku angielskim to nie tylko urozmaicenie, ale i szereg korzyści.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge