Noszenie dziecka w chuście – garść użytecznej wiedzy

Noszenie dziecka w chuście - garść użytecznej wiedzy

Noszenie dziecka w chuście zrobiło się w ostatnich czasach bardzo modne. Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Mama ma niemowlę cały czas przy sobie, a jednocześnie wolne ręce, którymi może swobodnie wykonywać wiele czynności. Dziecko natomiast czuje bliskość mamy, dzięki czemu jest spokojniejsze i czuje się bezpieczne.

Noszenie dziecka w chuście ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że może być bardzo niebezpieczne dla małego i kruchego niemowlęcia, a zwłaszcza dla jego kręgosłupa. Jak jest w rzeczywistości, postaram się odpowiedzieć poniżej.

Układ kostny noworodka

Kręgosłup osoby dorosłej posiada naturalne krzywizny, które ułatwiają człowiekowi przyjęcie wyprostowanej pozycji ciała. Obrazowo można porównać jego kształt do litery S. Kręgosłup noworodka wygląda nieco inaczej, nie posiada jeszcze wykształconych naturalnych krzywizn i przypomina raczej literę C. Jest to ten sam kształt, jaki przyjmował w łonie matki (tzw. całkowita kifoza). Naturalne krzywizny będą wykształcały się u dziecka w miarę jego rozwoju ruchowego. Swój ostateczny kształt z w pełni wykształconymi krzywiznami osiągnie, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić.

Jak nosić noworodka i małe niemowlę

Do czasu, do kiedy nie wykształcą się całkowicie odpowiednie krzywizny, delikatne struktury kostno – stawowe  kręgosłupa dziecka nie powinny przyjmować nadmiernego obciążenia.

Co to oznacza w praktyce?

Noszenie dziecka w chuście absolutnie nie jest zabronione, należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  1. Kręgosłup noworodka w chuście powinien przyjmować naturalny dla niego kształt litery C, czyli tzw. pozycję pośrednią, w której struktury kostno – stawowe są odciążone.
  2. Odpowiednie dociągnięcie chusty umożliwi dobre zabezpieczenie kręgosłupa dziecka w czasie noszenia.

Noszenie dziecka w chuście, przy odpowiednim jego ułożeniu, nie stanowi zagrożenia dla delikatnych struktur kręgosłupa i nie jest tożsame z pionizacją jego ciała.

Noszenie dziecka w chuście

Należy pamiętać, że nie wszystkie sposoby wiązania chusty, które polecane są w Internecie, są właściwe z punktu widzenia zapewnienia dziecku właściwego rozwoju i bezpieczeństwa. Należy unikać takich typów wiązań, które uniemożliwiają zgięcie nóżek dziecka i odwiedzenie stawów biodrowych. Znaczną ostrożność zaleca się zwłaszcza przy stosowaniu wiązać asymetrycznych. Przykłady tego, jak można nosić dziecko w chuście może zobaczyć między innymi w Pytaniu na Śniadanie.

Wybór odpowiedniego sposobu wiązania chusty jest bardzo istotny z uwagi na prawidłowe ułożenie dziecka w chuście i zapewnienie mu pełnego bezpieczeństwa. Noszenie dziecka w chuście powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem, na temat tego, jakie pozycje i sposoby wiązania są najodpowiedniejsze dla poszczególnych grup wiekowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge