Sprzątanie w domu – od czego zacząć?

Sprzątanie w domu wymaga dobrze zaplanowanych działań. Podzielonych na każdy dzień dnia czy poszczególne tygodnie, jeśli w grę wchodzą generalne porządki. Do tego musimy wyposażyć się w niezbędne akcesoria i urządzenia, które ułatwią wykonywanie poszczególnych czynności. Od czego zacząć?

Sprzątanie w domu – z planem w ręku

Bez dobrego planu działania nasze szanse na powodzenie są raczej mizerne. Owszem, posprzątamy, ale jakim wysiłkiem i trudem! Chodzi przecież o to, by działać sprawnie, po kolei i uzyskując pożądane efekty. Co nam bowiem po tym, że umyjemy podłogi, gdy zaraz po nich weźmiemy się za ścieranie kurzy i znów będzie brudno? Wydaje ci się, że to logiczne i oczywiste, by nie zaczynać od podłóg? W praktyce, gdy już zaczynamy krzątać się po domu, takie błędy się zdarzają!

Sprzątanie w domu zaczynamy więc od planowania. Pamiętajmy o tym, by mierzyć siły na zamiary. Nie możemy na jeden dzień zaplanować odkurzania, mycia podłóg i okien, a do tego porządków w garderobie. Siły po jednej czynności miną nam równie szybko, co zapał do pracy. Najlepiej rozłóżmy poszczególne prace na każdy dzień tygodnia.

Planujmy uwzględniając poszczególne pomieszczenia. Zaczynamy od pokoi, w późniejszym etapie przechodzimy do łazienki i kuchni, a na samym końcu zabieramy się za przedpokój. Jedna z zasad, której również warto się trzymać, to sprzątanie, które zaczniemy od górnych partii, powoli schodząc do samego dołu – podłóg.

Pomocne urządzenia i akcesoria

Odkurzacz, mop, wiadro, miski i ściereczki – to elementy, bez których się nie obejdziemy. Na rynku znajdziemy jednak jeszcze całe mnóstwo ciekawych akcesoriów, które ułatwią nam uporanie się bałaganem. Co warto wybrać? Jeśli w naszych oknach wciąż widnieją tradycyjne żaluzje, pokuśmy się o zakup specjalnej szczotki do ich mycia. Kilka „żeberek” wejdzie jednocześnie pomiędzy kolejne pasma żaluzji i szybko się z nimi uporamy.

Do odkurzacza dokupmy wąską końcówkę, która zmieści się w trudno dostępne miejsca, także w szczeliny kaloryfera. Z kolei do mycia szyb czy drzwiczek kabin prysznicowych, przyda się ściągaczka, która szybko upora się z dokładnym ściągnięciem brudu, płynu i wilgoci.

Sprzątanie w domu ułatwią nam zestawy, na które składają się specjalne wiadra i mopy. Dostępne są różne konstrukcje, ale łączy je jedno – nie musimy ręcznie wyciskać mopa. Zamiast tradycyjnej szczotki i szufelki możemy postawić na te, które mają długie rączki. Dzięki temu nie zajdzie potrzeba każdorazowego schylania się do zamiatania.

Takich elementów, które wcale nie kosztują majątku, a są bardzo przydatne podczas sprzątania, mamy ogromny wybór. Rozważmy własne potrzeby i oczekiwania. Weźmy pod uwagę, które czynności są dla nas najtrudniejsze do wykonania i poszukajmy urządzeń czy akcesoriów, które usprawnią i ułatwią sprzątanie w domu. Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge