Właściwości lecznicze pokrzywy – sprawdź czy warto ją stosować

Pokrzywa nie jest dziś dla nas tylko i wyłącznikiem rośliną, której trzeba unikać, ze względu na możliwość nieprzyjemnych ‘poparzeń’. Właściwości lecznicze pokrzywy sprawiają, że coraz chętniej po nią sięgamy. W postaci suszu zaparzanego, jako herbatka do picia, ale i rozmaitych suplementów diety z jej zawartością. Dlaczego warto ją stosować?

Właściwości lecznicze pokrzywy – nie tylko na układ odpornościowy

W pokrzywie znajdujemy witaminy A, K, B2 oraz C. Sporo minerałów, a do tego serotoninę, która w dużym stopniu odpowiada za nasz dobry nastrój. Do tego związki znajdujące swoje miejsce w enzymach odpowiedzialnym za regulację metabolizmu.

Właściwości lecznicze pokrzywy są nieocenione. Sprawdza się przy leczeniu anemii, artretyzmu, kamicy nerkowej i nie tylko. Sok ze świeżo zebranej pokrzywy działa wzmacniająco. Susz parzony w zimie pomaga uporać się ze stresem. Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne i z jej pomocą łatwiej organizm wydala toksyczne substancje. Może być pomocna w leczeniu rozmaitych schorzeń skórnych, w tym pokrzywki.

Kolejne właściwości lecznicze pokrzywy, to obniżanie poziomu cukru we krwi oraz w niewielkim stopniu obniżanie ciśnienia tętniczego. Pokrzywa wzmaga apetyt, doskonale oczyszcza układ pokarmowy, ale i moczowy, między innymi poprzez moczopędne działanie. Wspomaga walkę ze złogami żółciowymi i biegunkami. Jest w stanie korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie wątroby, trzustki czy żołądka. To jeden z niewielu surowców zielarskich, który wykazuje aż tak wiele cennych właściwości.

Działanie kosmetyczne

Pokrzywa jest w stanie nie tylko uporać się ze schorzeniami wewnętrznymi, ale i działa, jak jeden z najlepszych produktów kosmetycznych. Radzi sobie z czyrakami, ropniami oraz trądzikiem. Wykazuje działanie bakteriobójcze, dlatego idealnie sprawdza się do przemywania bądź w formie okładów. Może być stosowana, jako płukanka do ust, a pokrzywowy napar stosowany na głowę, poprawia krążenie w skórze i pomaga uporać się z chorobami skóry głowy.

Jaką wybrać?

Pokrzywę można zbierać samodzielnie i przyrządzać z niej soki, napary bądź suszyć, a następnie parzyć, jak zwykłą herbatę ziołową. Mamy wtedy pewność naturalnego surowca, który zawiera w sobie maksimum cennych wartości. Rozwiązanie w postaci kupnych herbat bądź innych suplementów z jej zawartością, można wziąć pod uwagę, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Trzeba jednak pamiętać, że w produkowanej na skalę masową herbatce, zamkniętej w saszetce, znajdziemy sporo mniej wartości niż w tej własnoręcznie zebranej roślinie.

Co najważniejsze jednak, właściwości lecznicze pokrzywy zostały potwierdzone, a i spekuluje się na temat działania przeciwnowotworowego. Już teraz warto wybierać pokrzywę, by zadbać o swój organizm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge