Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci?

Jeśli stoisz przed wyborem zabawki dla dzieci, zawsze podstawą powinno być bezpieczeństwo najmłodszych. Niestety zdarza się, że wiele zabawek, nawet tych pochodzących od znanych i cenionych wśród rodziców producentów, nie spełnia podstawowych, określonych prawem wymogów.

Jedną z jednostek prowadzących kontrole wprowadzonych na rynek zabawek jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powołując się na przepisy wprowadzone w życie po 20 lipca 2011 roku, inspektorzy sprawdzali między innymi, czy wprowadzone do obrotu zabawki posiadały załączone instrukcje w języku polskim oraz niezbędne oznakowania, a także, czy materiały, z jakich zostały wykonane zabawki, są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Niestety wiele ze skontrolowanych produktów wykazywało w tej kwestii różne nieprawidłowości.

O czym warto pamiętać wybierając zabawki dla dzieci?

Zawsze, przed zakupem zabawki, należy dokładnie ją obejrzeć i upewnić się, że jest to przedmiot dostosowany do wieku dziecka. Każda zabawka powinna posiadać informację o grupie wiekowej, dla której jest przeznaczona. Dobrze też, jeśli znajdziesz na niej znak CE oznaczający potwierdzenie deklaracji producenta o tym, że produkt spełnia niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Niestety istnieje też podobny znak, stosowany przez chińskich producentów zabawek, który wprowadza konsumentów w błąd, a oznacza nie mniej, nie więcej jak “china export“. Po czym poznać subtelną różnicę? Europejski znak CE pochodzący od francuskich słów Conformité Européenne, charakteryzuje się między innymi tym, że litera E ma środkową kreseczkę krótszą od dwóch skrajnych. W przypadku CE w china export natomiast, środkowe ramię jest tak samo długie, jak dwa skrajne, a litera C nieco płytsza. Jeśli poszukujesz naprawdę wyjątkowych i bezpiecznych zabawek oraz sprzedawcy, któremu można zaufać, zajrzyj na stronę zabawki i akcesoria dla dzieci.

Oceniając bezpieczeństwo zabawki warto zwrócić też uwagę na rodzaj wykorzystanego do jej wyrobu materiału, wstępowanie ostrych i niebezpiecznych dla dzieci elementów, sznurków, tasiemek itd.

Drewniane zabawki dla dzieci

Zdecydowanie najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku zabawek, są te drewniane. Jednak i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na ostrzeżenia zwarte w opisie na opakowaniu oraz oznaczenia poświadczające bezpieczeństwo zabawki. Koniecznie trzeba też sprawdzić bezpieczeństwo lakierów, którymi zabawki zostały pokryte. Najlepiej, by były to nietoksyczne i ekologiczne środki.

Poznaj oznaczenia, jakie mogą zawierać zabawki dla dzieci

  • CE – (Conformité Européenne) , oznacza, że produkt został wykonany zgodnie z europejskimi zasadami bezpieczeństwa (EN 71);
  • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – gwarantuje, że zabawka jest w pełni bezpieczna dla dziecka;
  • TUV – świadczy o tym, że substancje wykorzystane do produkcji zabawki są środkami bezpiecznymi dla dziecka.
  • FSC – zabawkę wykonano z materiałów pochodzących wyłącznie z lasów gospodarczych.
  • PEFC –(Programme for the Endorsement of Forest Certification) – zabawkę wytworzono z surowców drewnopochodnych, które zostały pozyskane z certyfikowanych obszarów leśnych.

Myślę, że znajomość tych oznaczeń jest kluczowa, kiedy stoisz przed wyborem zabawki dla dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge